HISTORI

HISTORI

70 vite të përparimit dhe inovacionit

 •     1944 - 1990
 •     1991 - 2000
 •     2001 - 2010
 •     2011 - 2022
1990.

Kia Motors Corporation i Rocsta

1989.

Capital

Në vitin 1989-të është prodhuar modeli Capital.

1987.

Pride i Concord

1986.

Besta

Në vitin 1986 është prodhuar modeli Besta.

1983.

Seres

Në vitin 1983 është prodhuar modeli i parë Seres.

1981.

Bongo

Në vitini 1981 është prodhuar kamioni i parë Bongo.

1979.

Peugeot i Fiat

Për shkak të cilësisë së produkteve të saj, në vitin 1979, Kia-së iu dha licenca për të prodhuar Peugeot 604 dhe Fiat 132.

1978.

Motori i parë disel.

Në vitin 1976 Kia mori fabrikën e kamionëve të vegjël Asia Motors, dhe në vitin 1978 filloi të prodhonte motorë dizel.

1975.

Exporti i parë Korean.

Në vitin 1975 Korea Jugore eksportoi automobilin e parë.

1974.

Brisa B-1000 i Brisa 1.0

1973.

Fabrika e makinave dhe motori i parë i benzinës

1971.

Kia Service Co., Ltd i Titan

1969.

T-600

Është prodhuar makina për furnizim T-600.

1967.

T-2000

Prodhimi i motocikltë për furnizim T-2000.

1963.

T-1500

Prodhimi i motocikltë për furnizim T-1500.

1961.

C-180 i K-360

Në vitin 1961 filloi prodhimi motocikletes së parë Koreane C - 180. Një vitë më vonë është prezentuar dhe mjeti me tri rrot për furnizim.

1957.

Fabrika e re

Për shkak të kërkesës së lartë, në vitin 1957, pas përfundimit të Luftës së Koresë, Kia ndërtoi një fabrikë të re në qytetin Shiheung.
Po atë vit, filloi prodhimi i skuterit të parë korean C-100

1952.

Samcholli

Në vitin 1952 është prodhuar bicikleta e parë Koreane me emrin: Samcholli.

1951.

Kia Industries

Në vitin 1951. kompania ndryshoi emrin e saj në Kia Industries. Fjala Kia rrjedh nga fjala kineze "ki", që do të thotë "nxjerr nga një", ku shkornja 'a ' që simbolizojnë Azinë. Kia, pra, do të thotë "me origjinë nga Azia".

1944.

Themelimi i kompanisë

Historia e prodhuesit Korean të makinave daton në 1944 kur një kompani e vogël Kyungsung Precision Industries u krijua për të prodhuar biçikleta.

2000.

Optima, Spectra i Retona

1999.

Hyundai-Kia, Carstar, Visto, Carens i Rio

1998.

Carnival

Ditën e bardhe ka arrit ta shof edhe modeli korean monovolumen Carnival.

1997.

Retona, Enterprise dhe Shuma

Filloi prodhimi i modelit Shuma.

1996.

Elan

Ka filluar procesi i prodhimit te par Korean të automjetit sportiv Elan.

1995.

Credos i Pregio

Prezantohet limuzina e klasës më të lartë Credos. Është prezentuar modelit i kombit Pregio.

1994.

Avella

Në 50-të vjetorin të egzistimit Kia Motors Corporation prezentori formen e saj të re.Është prezentuar modeli Avella.

1993.

Sportage

Në vitin 1993 fillon procesi i prodhimit të modelit Sportage

1992.

Towner Coach, Potentia

1991.

Sephia i Sportage

2010.

Sportage, Optima, NCAP 2010., Red Dot 2010. & Dynamax AWD

2009.

Novi Sorento, Opirus, Cerato KOUP, Cerato LPI, Cadenza, Kia cee'd, NCAP 2009, Shpërblimin për Soul i Vengu si dhe distributori më i mirë

2008.

Borrego, Cerato i Ri, Soul, Optima / Magentis, Hapje, EURO 2008 i Australian Open

2007.

ex_cee'd, kamion sportiv, Kia Kee, Optima Advance, Sorento dhe hapja e fabrikës.

2006.

Carnival, Carens, Cerato ...

2005.

Vrijednost izvoza, Rio, Carnival i Optima / Magentis

2004.

Picanto, Cerato i Sportage

2003.

Opirus, Cerato / Spectra, Xtreck i dhe kompania Botrore Ekologjike.

2002.

Nova Optima, Regal, Sorento dhe 10 milion automobila.

2001.

Carnival II, Rio i Kia Tigers

2022.
feb
 • Kia shënon fitore të madhe në studimin e J. D. Power mbi besueshmërinë e automjetit për vitin 2022 - Në Studimin për besueshmërinë e automjetit (VDS) nga J.D. për vitin 2022, pronarët e automjeteve në Shtetet e Bashkuara e renditën Kianë si të parën në mesin e të gjitha brendeve të automjeteve, me ç’rast pronarët e automjeteve Kia kishin raportuar më pak probleme në automjete se brendet tjera, gjithsej 31. Ky është viti i dytë me radhë që Kia zë vendin e parë në mesin e brendeve masive, dhe për herë të parë në historinë e këtij hulumtimi, një markë jo premium - Kia - të renditet e para në krahasimin e përgjithshëm. Kia Sorento shkëlqeu në studim - për të dytin vit radhazi ishte më i miri në kategorinë e vet (Upper Midsize SUV). Për qëllimet e studimit VDS për vitin 2022, J.D. Power në SHBA kishte anketuar 29.487 pronarë të 32 brendeve të automjeteve. Janë marrë parasysh vetëm blerësit dhe pronarët e dëshmuar të makinave dhe kamionëve të lehtë të ri në vitin 2019 të regjistruar për përdorim personal. Anketimi i këtij viti prezantoi kritere të reja, më të rrepta, që shënoi rritje të numrit të problemeve të raportuara për 59% krahasuar me vitin 2021, ndërsa mesatarja PP100 u rrit nga 121 në 192 pikë.
jan
 • Kia EV6 dhe Kia Carnival marrin çmimin GOOD DESIGN 2021 - Kia ka fituar dy çmime prestigjioze të dizajnit për modelet më të reja. Crossoveri i ri elektrik Kia EV6 dhe kombi i gjeneratës së katërt Kia Carnival fituan çmimet kryesore në çmimet vjetore GOOD DESIGN Awards, në kategorinë “Transport”.
 • Kia EV6 fitoi çmimin e automjetit të vitit 2022 në kategorinë “What Car?” - Crossoveri elektrik Kia EV6 është fituesi i përgjithshëm i revistës prestigjioze britanike “What Car?” për vitin 2022 dhe u bë SUV-i elektrik i vitit. Kjo fitore historike për automjetin e parë elektrik të dedikuar nga Kia është vetëm hera e dytë që automjeti elektrik të fitojë çmimin “What Car?”. Në vitin 2019, titulli i fituesit i shkoi e-Nirosë.
2021.
dec
 • Kia EV6 është “Crossover i vitit 2021” sipas TopGear - EV6 i bëri përshtypje jurisë së Top Gear me stilin e vet, performancat dinamike, rrezen e madhe me një mbushje të vetme dhe mbushje ultra të shpejtë 800 volt, që mbush baterinë nga 10 në 80 përqind në vetëm 18 minuta.
nov
 • Fillimi i shitjeve të modelit EV6 në Kosovë - Në Kosovë fillojnë shitjet e modelit EV6 - automjetit të parë krejtësisht elektrik me bateri (BEV), i cili është ndërtuar në platformën e re EV të Kiasë (platforma modulare globale elektrike ose E-GMP) dhe me një rreze prej më shumë se 500 kilometra me një mbushje të vetme.
okt
 • Kia EV6 u shpall automjet premium në Gjermani në vitin 2022 - EV6 është përzgjedhur si “Automjet i vitit 2022 në Gjermani” në kategorinë e përzgjedhjes premium (German Car of the Year - GCOTY). Crossoveri inovativ fiton çmimin prestigjioz në një kohë kur vetëm kishte filluar të paraqitej në sallonet e Kiasë nëpër Evropë. Crossoveri inovativ EV6 ka tejkaluar ofertën e larmishme të konkurrentëve, përfshirë Hyundai Ioniq 5, Volkswagen ID.4, Audi Q4 e-tron, Škoda Enyaq dhe Mercedes-Benz C-Class.
sep
 • Për herë të parë në historinë e vet, Kia Sportage del me version ekskluziv për Evropë - Kia prezanton skicat e para të Sportage-it të ri, të destinuar ekskluzivisht për tregun evropian. Me këtë, për herë të parë në historinë e vet, Kia dizajnoi një version të gjeneratës së 5-të të SUV-it më të popullarizuar të këtij brendi posaçërisht për klientët evropianë.
apr
 • Pronarët e Kia e-Niro në studimin e J.D. Power më të kënaqur me veturën e tyre elektrike nga të gjitha brendet - Kia e-Niro fitoi vendin e parë në mesin e brendeve masive në studimin e fundit të J. D. Power 2021 mbi përvojat e pronarëve të automjeteve elektrike (EVX Electric Vehicle Experience).
 • Kia Sorento merr çmimet e dizajnit Red Dot dhe iF - SUV prestigjioz i Kiasë, i shpërblyeri Kia Sorento, ka fituar dy çmime të reja të mirënjohura globalisht - Red Dot Awards dhe iF Design Awards. Që nga viti 2009, kur Kia Soul u bë modeli i parë korean që kishte fituar Red Dot, 26 modele të Kiasë kanë fituar këtë çmim. Sa i përket çmimit iF, të cilin brendi për herë të parë e kishte fituar në vitin 2010, numri i modeleve të shpërblyera të Kiasë, përfshirë Sorenton e ri, është ngjitur në 21.
mar
 • Kia prezanton filozofinë e re të dizajnit dhe fotografitë e EV6 - EV6 u krijua në pajtim me filozofinë e re të dizajnit të brendit, Opposites United, e cila kërkon frymëzim në kontradiktat që gjenden në natyrë dhe njerëzim. Në thelb të filozofisë së dizajnit është një identitet i ri vizual që përdor forca pozitive dhe energji natyrore, me kombinime të kundërta të elementeve të mprehta stilistike dhe formave skulpturore.
2020.
dec
 • Kia Sorento mori Timonin e artë, çmimin prestigjioz gjerman nga Auto Bild - Sorrento merr çmimin “Timoni i Artë për vitin 2020” (Das Goldene Lenkrad 2020) që e ndajnë AUTO BILD dhe BILD am SONNTAG nga Gjermania. Në vitin 2019, çmimin e kishte fituar Kia XCeed si “automjeti më e mirë deri në 35.000 euro”.
 • Kia Sorento me çmimin Carbuyer Car of the Year - Kia Sorento i ri fitoi dy çmime në përzgjedhjen e 10-të Jubilare të automjetit të vitit nga Carbuyer, përkatësisht “Automjeti i madh familjar më i mirë” dhe çmimin më prestigjioz “Automjeti i vitit”. Kështu, SUV luksoz i Kiasë vazhdon traditën e suksesshme të modeleve e-Niro, Picanto dhe ceed, të cilat kanë fituar çmime Carbuyer në të kaluarën. Portali për automjete Carbuyer, i cili ka më shumë se gjysmë milioni abonentë në kanalin në YouTube, prezantoi çmime në 19 kategori, në mesin e të cilëve gjenerata e 4-të e Kia Sorento fitoi çmimin e automjetit më të mirë të vitit. Në deklaratën e Carbuyer.co.uk shkruan: “Kia Sorento është një xhip i gjithanshëm sportiv i cili ndjek në hap konkurrentët e vet premium sepse në masë të njëjtë ofron luks dhe hapësirë. Konkurrenca është e ashpër në këtë klasë, por asnjë konkurrent me avantazhe të ndryshme nuk i afrohet Sorrento-së fantastike. Përgëzime Kiasë për fitoren e merituar”.
okt
 • Kia Sorento PHEV - Kia prezanton Sorento-n e ri plug-in hibrid, versioni i parë me karbon të ulët në historinë 18-vjeçare të këtij SUV-i shumë të suksesshëm globalisht. Sorrento PHEV nuk është vetëm versioni “më i pastër” i Sorrento-së në Evropë, por edhe më i fuqishmi. Zemra e këtij shtytësi “turbohibrid” është motori i tij T-GDi 1.6 litra me 132 kW (180 KF) dhe 265 Nm çift rrotullues. Motori funksionon në kombinim me një kompozicion polimeri të baterive litium-jon me 13.8 kWh dhe një elektro-motor 66.9 kilovat me 304 Nm çift rrotullues. Të gjithë komponentët së bashku i japin Sorrento-së plug-in hibrid një total prej 195 kW (265 KF) dhe një çift rrotullues prej 350 Nm. Rrezja e tij me energji elektrike është e mjaftueshme për shumicën e shoferëve për distancat e tyre të shkurtra.
sep
 • Kia është renditur më së larti në J. D. Power US IQS 2020 - Sipas rezultateve të publikuara së fundmi të studimit J. D. Power 2020, Kia zuri vendin e parë në kënaqësinë fillestare të pronarëve të automjeteve në SHBA (Initial Quality Study - IQS) dhe kishte 136 probleme të raportuara për 100 automjete. Për të gjashtin vit radhazi, Kia është numër një në mesin e markave masive të automjeteve.
avg
 • Sorrento për herë të parë bëhet me version hibrid
 • Kia fillon prodhimin e Sorrento-së hibrid për Evropë në fabrikën koreane në Hwasung, e që është versioni i parë i elektrizuar i këtij SUV-i më të njohur të Kia-së.
2017.
mar
 • Kia Motors paraqet markën e re Stinger, Picanto dhe dy shtojca hibride në Gjenevë
 • Kia Stinger përjetoi premierën e saj aziatike në shfaqjen e automobilave të Seulit
 • Kia Motors ka shitur 238,222 automjete në gjatë muajit mars
feb
 • Triumfi i trefishtë i dizajnit Kia - iF Design Awards 2017
 • Një makinë krejt e re Kia Picanto e cila paraqet kualitet, teknologji dhe përshtatshmëri
 • Kia Motors njofton shitjet e 190,002 automjeteve gjatë muajit janar
jan
 • Është prezentuar Picanto i Ri (në tregun aziatik - në mëngjes)
 • Njoftim për pjes,arrje tregun Ndërkombtar të automobilave ne Amerikën e Veriut në vitin 2017-të.
2016.
dec
 • Kia njoftoi për premieren e veturës-markës së re Picanta
 • Makina Hybrid Me Konsumin më të Ulët të Karburantit
 • Koncepti Kia Telluride dhe sedan i ri Cadenza fitojnë çmimin e vitit 2016
 • Kia SOUL fitoi çmimin e automjetit dhe të vozitësit 10BEST TRUCKS & SUVs
nov
 • Kia Cadenza e re fitoi çmimin "Sedan i Madh i Vitit" nga Shoqata e Shtypit të Filmit Hispanik
 • Kia Soul ka fituar në vitin 2017 Guida e Konsumatorit Automotive Best Buy Award
 • 2017 Kia Sportage fitoi "Çmimin KBB.com Best Buy të Kelley Blue Book për SUV të vogël / Crossover
 • 2017 Kia Soul Turbo paraqitur nitin 2017 ne Amerikën Veriore në Los Anxhelos
 • Kia paraqet katër koncepte SEMA që japin një pasqyrë për të ardhmen e makinës autonome
okt
 • Kia Soul dhe Kia Cadenza fituan çmimin Aktual të Jetës së Automjetit të Vitit
 • Kia Motors u ngrit në vendin e 69-të në listën globale të markave globale Interbrand 2016
 • Kia Sedona fitoi çmimin "2016 Top Safety Pick +" nga IIHS
sep
 • Kia paraqitet në tregun-panairin Motorik të Parisit 2016
 • Kia hapi sallonin e saj më të madh në Evropë - Londër
 • Kia hapi zyrtarisht një fabrikë në Meksikë
avg
 • Kia bër,zgjëruar oaza të gjelbërta në afërsi të objekteve të saj të fabrikës
 • Optimum Mobile App fiton çmimin Red Dot Design
jul
 • Kia Optima dhe Kia Sedona fituan Autopacific's 2016 Ideal Vehicle Awards
 • Kia ka ulur ndikimin e ndotësve në mjedis gjatë kohës së prodhimit të automjetit
 • 2017 Kia Sorento fitoi vlerësimin "Top Safety Pick Plus" nga "Instituti i Sigurimeve për Sigurinë në Autostradë"
 • Kia Motors Mexico festoi përvjetorin e parë të punës dhe njoftoi ardhjen e një modeli hibrid në tregun vendorë.
jun
 • Kia Motors fitoi vendin e parë në hulumtimin e parë cilësor në J.D. Power
 • Kia Motors njihet si një nga markat më të mira në industrinë amerikane të automobilave nga Vizioni Strategjik
 • Kia i afrohet tifozëve të UEFA EURO 2016™ përmes turneut 5-on-5 dhe nëpërmjet rrjeteve sociale
 • Kia Motors renditet si më i miri në mesin e markave të njohura sipas çmimeve AutoPacific të Sateliteve të Automjeteve 2016
 • Kia Optima dhe Kia Soul kan fituar çmimin „The Best Family Cars Of 2016“ nga Parents Magazine dhe Edmunds.com
maj
 • Kia Motors inkurajon krijimin e qendrave të trajnimit të auto mekanikëve në Etiopi dhe Kenia
 • Kia dorëzoi flotën e makinave për UEFA EURO 2016
apr
 • Kia Motors i Total kanë bër ripërtrirjen e kontratës për partneritet.
 • Në vitin 2017 Kia Sportage fitoi vlerësimin "Top Safety Pick Plus" nga Instituti i Sigurimeve për Sigurinë në Autostradë
 • Kia Motors përsëri në "Mom 2.0 Summit" për herën e dytë me radhë
mar
 • Kia Motors njofton tre modele të reja për Europën në 2016 Gjenevë Geneva International Motor Show
 • Android Auto ™ dhe Apple CarPlay ™ Të disponueshme në modelet e fundit të Kia
 • Kia është bërë sponsori zyrtar i makinave të KBO Ligës
 • Kia Motors prodhoi dy milionë automjete në Shtetet e Bashkuara
feb
 • U prezantua një Kia Mohave e re
 • Kia Optima Sportswagon World Premiere-në premijerën botërore.
 • Kia njofton hibridin e ri Optima plug-in, hapi i ri i madh në revolucionin "hibrid" të automobilave.
 • Plotësisht e re Kia Optima Hybrid e paraqitur në 2016 Chicago Auto Show
 • Automjeti i ri i Niro Hybrid 2017 arriti në Showin e Çikagos
jan
 • Është promovur Automjeti i ri i Niro Hybrid 2017 arriti në Showin e Çikagos
 • Pjesëmarrje në 2016 Show Consumer Electronics Show (CES)
 • Pjesëmarrja në 2016 Trego Ndërkombëtare e Auto Amerikës së Veriut
 • Sponzor zyrtar për vitin 2016 Australian Open
 • "Coveted Design" çmime për Kia Sportage dhe Optimus të ri
2015.
dec
 • 5 yje për siguri për modelet Kia Optima dhe Sportage
 • Kia fitoi vendin e parë në Raportin e Cilësisë në gazetën gjermane Auto Bild
 • Soreno dhe K5, në vitin 2015 kan fituar shpërblimin Good Design Award
 • Prodhim i rifreskuar i dytë X-Car Series - Mystique
 • Faqja zyrtare Kia Motors Corporation fiton Çmimin e Madh për ,2015 Web Award Korea Grand Prize
 • Është prezentua K3 i Riu.
 • Është prezentua K5 Hibrid.
nov
 • Kia Sorento fiton çmimin "Makina Publike e Vitit" për makinën më të mirë në Lindjen e Mesme,(„Public Car of the Year“)
 • Kia Motors njoftoi premierën e gjeneratës së re të modelit Cadenza
 • Sorento dhe K5 fituan çmimin e mirënjohur të vitit 2015 Good Design Award
 • Në vitin 2016 Kia Optima fitoi çmimin "Kelley Blue Book" për çmimin më të mirë të kbb.com
okt
 • Kia Sorento fiton çmimin "Makina Publike e Vitit" për makinën më të mirë në Lindjen e Mesme
 • Kia Motors njoftoi për premierën e gjeneratës së re të modelevit Cadenza
 • Sorento dhe K5 kana fituar çmimin për vitin 2015 Good Design Award
 • Në vitin 2016 Kia Optima e fitoi shpërblimin „Kelley Blue Book’s kbb.com Best Buy Award.
sep
 • Filiali rus i Kia Motorit arrin rekordin e një milion automjeteve të shitura në atë treg
 • Super Racer Enzy, animacion gara, shfaqur në kinema
 • Është prezentuar Sportage i ri, SUV
 • Kia në vitin 2015 ne Frankfurt, është paraqitur ne Auto sallonin Frankfurt Motor Show.
 • Sportage fiton vendin e katërt në listën e makinave më të mira të paraqitura në Frankfurt Motor Show
 • Kia prezantoi modelet Sportage dhe Optima në 2015 Frankfurt Motor Show Ndërkombëtare
 • Kia ka prezentuar dizajnimin ‘Rhythm in Basic’ brand kolekciju koleksion i markave
avg
 • Është prezentuar në vitin 2016 Sorento.
 • Është prezentuar Është prezentuar.
 • Web Mobile për Sorento & Soul EV të ri - mori Çmimin Red Dot Design
 • Sponsor zyrtar 20. PIFF Pusan ​​International Film Festival
 • Kia Cadenza fitoi çmimin AutoPacific 2015 Ideal Vehicle në segmentin e automjeteve të mëdha-rënda.
jul
 • Prezantoi një K5 të ri
 • Kia K900 (Quoris) mori vlerësimin më të mirë në AutoPacific Vehicle Satisfaction Awards
 • 2015 Kia Sedona (karnaval i madh) fitoi çmimin J.D. Power APEAL
 • Kia Motors arriti rekordin e shitjes prej 230,227 veturave në qershor
jun
 • Eksportet e automjeteve të Kia Motors nga Korea tejkaluan 15 milionë automjete në qershor
 • Kia Motors ka arritur pozicionin më të mirë deri më tani në listën e rangut të 2015-s J.D. Studimi Fillestar i Cilësisë së Energjisë
 • Kia Motors filloi veprimtarinë e saj në Meksikë
maj
 • Eksperienca e ngjarjes së markës "Surprise Weekend"
 • Kia ishte nikoqir i Shoqatës së Grave Profesionale të Golfit
apr
 • Në vitin 2015 është paraqitur Kia Sportage
 • Optimar Re 2016 Prezantuar në SEOUL MOTOR SHOW 2015
 • Në vitin 2016 Sedona (karnaval i madh) fitoi 5 yje në NHTSA
 • Sedona (Grand Carnival) është radhitur në të 10-të enterijerët më të mirë të automobilave në botë.
 • New Optima (K5) dhe New Quoris (K9) paraqiten në ekspozitën ndërkombëtare të industrisë së automjeteve Shanghai 2015
 • New Optima (K5) dhe New Quoris (K9) paraqiten në ekspozitën ndërkombëtare të industrisë së automjeteve Shanghai 2015
 • 2019 Sorento CUV fitoi 5 yje në NHTSA
mar
 • ' Morning '(Picanto) është shpall numër një të makinave sipas Indeksit të Prodhimit të Koresë Brand, KMAC
 • Është nënshkruar kontrata për të dytën herë radhazi për Kupen Copa America Kili 2015.
 • Kia është bërë sponsori zyrtar i makinave të KBO Ligës
 • Është prezantuar "2016 Kia Sedona"
 • Soul EV dhe Sorento i ri - fitore e dyfishtë e dizajnit të Kia - 2015 Red Dot Design Awards
feb
 • Sorento fiton çmimin 2015 iF Design
jan
 • Marrëveshje e nënshkruar e sponsorizimit për kampionatet e tenisit Australian Open 2015.
 • Soul Kia prodhoi një milion automjete në fabrikën Gwangju
 • Ëshstë prezentuar Morning (Picanto) i Ri.
 • Ka nisur programi i Kia Red Members
2014.
dec
 • Është prezentusar Forte 2015.
 • Ëeshtë prezentuar Rio i Ri.
 • Kia njihet si një kompani e orientuar drejt klientit
nov
 • Është prezantua një K9 i ri.
 • Sedona dhe Sorento fituan çmimin 2014 "Korea Color Award"
 • Është preznetua web faqja për Kija-në shumë kooperuese dhe kulturën e sajë.
 • Kia ndihmoi 10,000 njerëz me nevoja të veçanta
okt
 • Kia u rendit e 74-ta në listën e markave kryesore të Interbrand
 • ka nisë të punoj aplikacionin për celular për ndihmë në rrugë
 • Ran Carnation, online kompani e donacioneve, donatore.
sep
 • Kia është ranguar në vendin e 74-të sipas Interbrand's Best Global Brands
 • Është lansuar aplikacioni për smartfonë-telefon të menëur në rrugë
 • Ka filluar kampanja e brendit/markës „Taste of Kia“.
avg
 • U prezentua Serento i Ri.
 • Kia ka hapur një shkollë të mesme ne Malavi, Afrika.
 • Kia ka fituar dy shpërblime për çëndrueshmerinë vitin 2014-të.
 • Sponzor zyrtar 2014-tës ne FIFA U-20 për vajza Kup botrore
jul
 • Shpërblimi i fituar „Vision Award“ sipas raporteve të agjencive amerikane për qëndrueshmëri: „2014 MOVE“
jun
 • U prezentua Sedona e Re.
apr
 • U prezentua Soul EV.
feb
 • Soul EV është automobili i parë i cili e ka fituar Certifikatën për ruajtëjen e ambienti nga ana e „Underwriters Laboratory“
2013.
okt
 • Është prezentuar Kia Soul me kulm/qati dy ngjyrëshe dhe me opcione të ndryshme të enterierit.
 • Në treg është prezentuar Kia parfem
 • Është prezentuar Kia Soul i Ri.
jun
 • Eshtë prezentuar e ri-dizajnuara Kia Optima.
 • Kia Motors renditet e 37-ta në vend të listës Interbrand të 50 markave të gjelbërta në 2013.
apr
 • Eksporti i përgjithshëm tejkaluar 50 milionë automjete.
mar
 • Katër modele të Kia-së fituan çmime Red dot Design.
jan
 • Kia e re Kia pro_cee'd GT dhe cee'd GT - Modelet e performancës më të fuqishme të Kijinit deri më tani, u premieruan më 5 mars 2013, në sallon aut' Katër modelet Kia fituan Red dot Design' të paraqitur në garën e makinave në Gjenevë.
  Projektuar në Evropë nën udhëheqjen e ekipit të dizajnit, Peter Schreyer, president i Kijin dhe shefi i dizajnit, dy modele debutuese sjellin linja sportive të guximshme, drita drejtuese LED ditore, tuba të dyfishtë shkarkimi, rimorkio alumini prej 18 inç, kangj e frenave dhe vijnë në një gamë të gjerë ngjyrash.
 • Plotësisht i ri Carens është projektuar për të plotësuar nevojat e familjeve moderne dhe dinamike.
  Është ndërtuar në një platformë krejtësisht të re, ofron një lehtësi të mirë dhe njëkohësisht komoditet praktik, linja aerodinamike, distancë të madhe boshtore dhe performancë me pesë ose shtatë vende/ulëse.
 • Ekip dizajnerve të Kia vetuarve ka fituar katër çmime prestigjioze të dizajnit "red dot", duke përfshirë çmimin më të mirë për projektin e ri Kia pro_cee'd në kategorinë e dizajnit të produktit.
  Modele Kee cee'd në versionin me 5 dyerë, Sportswagon cee'd dhe Carens i Ri është fituesi i qmimit Winner
 • Kia ceed mban çmimin më të mirë për automjetet e përdorua nga Auto Bild.
2012.

Milijunti cee'd, çmimi i dizajnit Red dot për Kia Picanto dhe Rio, Kia Trackster, 3 certifikatat ekologjike për TUV Nord për modelet e reja të Kija-së dhe prezantimi i Hybrid Optima.

2011.

Picanto & Rio, Optima Hybrid, Rio & Soul, Rio & Soul, Picanto, Kia GT, Optima & Sportage